V súčasnosti patria sadrokartónové dosky k jedným z najvhodnejších a najrýchlejších možností ako získať dokonale rovný strop alebo priečku. Ďalšími dôvodmi sú nízke riziko prasklín, zakrytie neestetických prvkov (trubky, el. káble…), zlepšenie akustiky v miestnosti, inštalácia svetelných prvkov (bodové svietidlá, LED panely…) a bránenie úniku tepla.
Využívajú sa pri rekonštrukciách ako aj novostavbách. Existuje niekoľko druhov sadrokartónových dosiek z hľadiska ich použiteľnosti: biely sadrokartón (najčastejšie používaný), červený/ružový sadrokartón (vynikajúce protipožiarne a zvukovo izolačné vlastnosti), zelený sadrokartón (vysoká odolnosť voči vlhkosti) a modrý sadrokartón (vysoká schopnosť pohlcovania hluku).
Nosnú konštrukciu podhľadu zhotovujeme z oceľových obvodových UD-profilov na ktoré sa nalepí samolepiace tesnenie. Pomocou metra a laserového nivelačného prístroja si naznačíme vzdialenosť UD-profilu od stropu.
UD-profily pripevňujeme na obvodovú stenu plastovými natĺkacími hmoždinkami prípadne inými vhodnými pripevňovacími prostriedkami podľa druhu obvodových konštrukcií
Vzájomný rozostup pripevnenia je max. 800 mm a rozostup prvého pripojenia od rohu miestnosti je max. 200 mm. Následne si rozmeriame polohu priamych závesov tak aby v smere nosných CD-profilov bol max. rozostup 900 mm a v kolmom smere na nosné CD-profily max. 1000 mm. Tieto vzdialenosti platia aj medzi stenou a prvým závesom respektíve medzi stenou a prvým nosným CD-profilom. Týmto nám vznikne sieť bodov do ktorých upevníme priame závesy pomocou stropných klincov. Nosné CD-profily uložíme na UD-profily, zrovnáme do roviny a pripevníme o priame závesy so skrutkami do plechu typu LB 421.
Montážne CD-profily ukladáme do UD-profilov kolmo na smer nosných CD-profilov. Rozostup montážnych CD-profilov medzi sebou je max. 500 mm a krížovými spojkami ich spojíme s nosnými CD-profilmi. Sadrokartónové dosky sú orientované kolmo na smer montážnych CD-profilov a pripevňujeme ich na montážne CD-profily rýchloskrutkami typu TN 212 vo vzdialenosti max. 170 mm.
Sadrokartónové dosky ukladáme tak aby priečne spoje susedných dosiek boli vystriedané aspoň o jeden montážny profil.
Po uložení sadrokartónových dosiek si vo vedre s vodou rozrobíme tmel určený na tmelenie spojov a skrutiek podľa pokynov výrobcu. Na priečne a pozdĺžne spoje nanesieme tenkú vrstvu tmelu do ktorej vložíme výstužnú sklovláknitú pásku a zľahka ju prejdeme ďalšou vrstvou tmelu do stratena. Skrutky taktiež pretiahneme tenkou vrstvou tmelu do stratena. Škáru medzi podhľadom a okolitou stenou taktiež vyplníme tmelom.
Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu natiahneme druhú vrstvu tmelu tak že použijeme širšie hladítko aby sme tmel roztiahli rovnomerne do stratena. Na tretiu vrstvu použijeme finálny tmel ktorý znovu roztiahneme širším hladítkom do stratena. Po zaschnutí tmelu prebrúsime jemným brúsnym papierom. Kúty stropu brúsime ručne a plochu elektrickou brúskou tak aby sa dosiahol hladký povrch stropu. Nakoniec vymaľujeme.
Pozrite si naše práce na Instagrame
Error: No feed with the ID 1 found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.